שאלות ותשובות

מהם יתרונות הגישור ? 

רוב האנשים הנמצאים במצב של סכסוך מעוניינים לפתור אותו בדרך של משא ומתן אך, הכעסים הרבים והתחושות הקשות שכל צד חש כלפי הצד השני לרוב מונעים מהם להגיע למצב של הידברות. בהליך הגישור, המגשר מביא את הצדדים לנהל משא ומתן ולהגיע לפתרון הסכסוך, וזאת למרות עמדתם הנחושה ההתחלתית של שני הצדדים.

בהליך הגישור אין, ברוב הגדול של המקרים, הסלמה במערכת היחסים. ההליך מתנהל בצורה תרבותית ושקטה תוך הקשבה של האחד למשנהו. קיים סיכוי טוב יותר לקיומה של מערכת יחסים סבירה ולרמת תקשורת כלשהי לאחר הליך של גישור. הליך משפטי עשוי לגרום גם עגמת נפש לצד זה או אחר. 

הליך הגישור הוא הליך התנדבותי מתחילתו ועד סופו ולכן כל צד רשאי להפסיק את הגישור בכל שלב מבלי שמעשה זה יחשב לחובתו. כאשר צד מחליט על סיום הגישור הוא רשאי ויכול לפנות לבית המשפט או להמשיך בהליכים משפטיים שכבר ננקטו. 

הליך הגישור הוא הליך שצופה לעתיד. העבר טוב רק כדי להבין מדוע הגיעו הצדדים לסכסוך אך מרגע שמתחילים להעלות את הפתרונות, מסתכלים רק קדימה.

בניגוד להליך המתנהל בבית המשפט, בגישור ניתן לפתח רעיונות מקוריים יצירתיים אשר יובילו לפתרון הדדי ומוסכם לסכסוך. קשת הפתרונות בהליך הגישור, רחבה מאוד. 

למגשר אין יכולת הכרעה. הוא יכול להציע פתרונות אך אינו רשאי לכפות פתרון. הגישור הוא הליך עם פתרון מבוסס הסכמה שבסופו נחתם הסדר גישור אשר מקובל על שני הצדדים. זאת בניגוד לפסק דין, שאין לצד זה או אחר יכולת בחירה האם לקבלו או לא.

הליך הגישור סודי וחסוי ואין לחשוף את פרטיו גם בבית המשפט (אפילו אם מדובר בגישור שהופנה למגשר על ידי בית המשפט). את הסדר הגישור ניתן להעביר לחתימתו של שופט בבית המשפט ואז ההסדר מקבל תוקף של החלטה. עם זאת, דינו של הסכם הגישור כדין חוזה לכל דבר ועניין והוא מחייב את הצדדים גם ללא חתימת שופט.
 

למה גישור בגירושין, בירושה או בסכסוכים משפחתיים אחרים ? 

כי סכסוכי משפחה בכלל, וגירושין בפרט, הם הרבה יותר מבעיה משפטית. הם נוגעים בטובת הילדים, בעתיד הכלכלי, בקריירה המקצועית, ובעצם הם מערערים את היסודות עליהם אנו מנהלים את החיים. כשם שהבעיה בעלת פנים שונות כך גם הטיפול צריך לתת מענה הולם בכל המישורים.

כמה עולה הליך גישור ?

עלות הליך גישור היא כעשירית מהעלות של הליך משפטי בעזרת עורכי-דין המתנהל בבית המשפט.

הליך גירושין המתנהל בבית המשפט עולה בדרך כלל כמה עשרות אלפי ש"ח מכל צד (למשל: 50 אלף ש"ח עבור התיק + תוספות שבאות בהמשך) ובקלות עלול לעבור את רף ה-100 אלף ש"ח עבור המשפחה. כל זאת מבלי לציין את המחיר הנפשי הכבד והשפעתו על הצדדים והילדים (טיפול פסיכולוגי בהמשך יוסיף על העלויות…).

הליך גישור גירושין אופייני עשוי לעלות בין 8,000 - 12,000 ש"ח, כאשר מתוך סכום זה, כ-60% הם עלות הגישור עצמו וכ- 40% הם עלות עריכת ההסכם.

העלות מושפעת משני גורמים: משך התהליך וחישוב שכר הטרחה.

מהו אורך הליך גישור ?

משך התהליך תלוי בבשלות של הצדדים להגיע להסכם.

בממוצע משך התהליך עשוי להיות כ-4-5 פגישות, בנות 2-3 שעות כל אחת. 

ישנם מקרים מועטים בהם התהליך מתקצר או מתארך באופן משמעותי, בהתאם לרמת הבשלות של הצדדים.

כיצד מטפלים בצד הכלכלי בגישור ?

הצד הכלכלי בעת גירושין עוסק בעלות התהליך, הוצאות הילדים, ובחלוקת הרכוש. האופן שבו מחלקים את הרכוש ואת האחריות הכלכלית לילדים ישפיע על הצדדים לשנים רבות קדימה. הניסיון והידע המקצועי מאוד משמעותיים ויכולים להיות שווים כסף רב לצדדים.

בגישורים שלי אני נעזר באנשי מקצוע מהתחום הפיננסי כדי לתת מענה מדויק לתהליך קבלת ההחלטות של הצדדים. 

באיזה מצב אנשים מגיעים לגישור ? 

בגישורי משפחה לדוגמה, אנשים מגיעים כשהדברים מתפרקים והכל כואב. אנשים מגיעים כשהם נפגשים עם המקומות שמפחידים אותם, הם באים לניתוח לב פתוח של החיים. מלווים בתחושה של נפילה חופשית. נפגשים עם פחדים וכאבים לגבי הילדים, הכסף, הקשר עם בן/ת הזוג, ודאגה עמוקה לגבי העתיד.  

זוגות רבים מגיעים בחוויה של קרב אגרוף. השלב הראשון הוא להיזכר בכך שהם עדיין במסע משותף. כשאנו הולכים בדרך יחדיו, אנו שכם אל שכם עם מבט מופנה קדימה, לעתיד. 

מהם שלבי גישור במשפחה ? 

בגישור משפחה ישנם חמישה שלבים מוגדרים: בניית היסודות, תכנית הורית, תכנון כלכלי, הכנת הניירת המשפטית, מעמד החתימה.  

מהו המקום של הקשבה בגישור ? 

הקשבה היא לב הגישור. ההקשבה פותחת את הדרך לדיאלוג, מתן מקום לזיהוי ודיון בצרכים ובחששות של הצדדים. ההקשבה מאפשרת יצירתיות במציאת פתרונות. ההקשבה מאפשרת שמירה על היחסים בין הצדדים. 

מהו המקום של הידע והניסיון כעורך דין בגישור ? 

כעורך דין ניתן לסייע לצדדים לבחון את האלטרנטיבות להליכי הגישור וכאשר יש צורך, ניתן להמליץ לצדדים לפנות להליכים המשפטיים במידה וזו הדרך הנכונה יותר עבורם.