top of page

התמודדות עם פרידה וגירושין – הצעדים הראשונים

בין אם הקשר נמשך שנים ספורות או עשורים שלמים, אם הדברים ביניכם נגמרו בפיצוץ אדיר או בהבנה ובכבוד הדדי – אף פעם לא קל לסיים זוגיות. אנו חולקים את כל היבטי חיינו עם אדם משמעותי ולא פעם, האנשים שאנו קושרים את גורלנו בגורלם מהווים חלק בלתי נפרד מהזהות שלנו. במובן הזה, גם אם הנישואין הסתיימו עקב משברי אמון, או לאחר תקופה ארוכה של תסכול ומריבות, בסופו של דבר אנחנו מתמודדים עם אובדן. כמו בכל אובדן, ההתמודדות עמו עשויה להוות נטל רגשי אדיר. אנו במשרד המגשרים יובלים מלווים זוגות במשך מעל שני עשורים בתהליך מורכב זה בחייהם ומסייעים להם לצלוח אותו באופן המיטיב ביותר. בין אם רק חלחלה ההבנה כי הקשר הגיע אל סופו, או אם הליך הגירושין כבר בעיצומו, ריכזנו עבורך כאן כמה נקודות למחשבה ועצות פרקטיות שיסייעו לך להתמודד עם הרגע הזה על הצד הטוב ביותר.
לפני הכול – לעשות סדר

מחשבות רבות מציפות כעת את ראשך ואינן נותנות מנוח. חלקנו נראה את הפרידה כקרע עצום באמון שלנו. אחרים מאיתנו, נתפוס אותה ככישלון. זהו לא הזמן לבחון את כל נקודות הציון בחיינו או למקם את הפרידה כעוד היבט בדפוס שלם של ניהול החיים. התחושה הזו למצוא היגיון פנימי היא מובנת. יש משהו מאוד כאוטי בתקופת גירושין והיא מציפה מאוד. עם זאת, הצעד הראשון להחלמה יגיע עם היכולת להפריד בין הקושי סביב האובדן, המורכבות הטכנית של התהליך ואיך שאנו תופסים את עצמנו בתוכו.

לשמור על בריאות וחיוניות

על אף שסביר להניח שלא ממש מתחשק לך להזיז את עצמך בימים אלו, שמירה על אורח חיים פעיל יכולה לעשות פלאים למצב הרוח. לא חייבים להירשם לחדר כושר כדי להכניס יותר פעילות אל השגרה. גם הליכה קצרה בפארק מדי יום יכולה לאוורר את הנפש ולהכניס מרץ אל החיים.

למצוא את מעגלי התמיכה המתאימים

נישואין מפרקים ברוב המקרים את החוג החברתי הקרוב, המשמעותי והמיידי ביותר בחיינו. האמונה כי מרגע זה ואילך נעביר את חיינו בבדידות, אינה נדירה. הדרך הטובה ביותר לאתגר את התפיסה הזו היא להקיף את עצמך באנשים היקרים לך. זהו הזמן להישען על קרובי המשפחה והחברים הקרובים, להרחיב מחדש את החוגים החברתיים ולגלות עולם שלם שעד כה לא הקדשת לו את תשומת הלב.

מציאת מערכת תמיכה היא המפתח להתמודדות עם גירושין. מעבר לעובדה שהאחרים המשמעותיים בחייך יסייעו לך להפיג את הבדידות וישמשו לך כאוזן קשבת, נקודת המבט של האחר היא קריטית כדי לשמור את הדברים בפרופורציות. סביר מאוד להניח שנספר לעצמנו המון סיפורים על מי אנחנו, מה מגיע לנו ומה נוכל להשיג מעתה ואילך. חשוב שנשמיע אותם בקול רם ונרגיש איך הם נשמעים כשאדם אחר מולנו.

ייתכן מאוד שבתחילת הדרך בניית מעגלי התמיכה עשויה להיות מאוד מאתגרת. רובנו נתקשה להקדיש את האנרגיות ליצירת קשר, תכנון תוכניות ויציאה מהבית. עם זאת, מן הרגע שנביא את עצמנו לעשות את זה, סביר מאוד להניח שהדרך אל ההחלמה תהיה קלה בהרבה.

להפגין חמלה כלפי עצמך

פרספקטיבה היא המפתח כשאנו מתמודדים עם תהליך כמו גירושין. סביר מאוד להניח שיציפו אותך תחושות אשמה או בושה. אלו תחושות נפוצות מאוד בקרב גברים ונשים כאחד. על אף שרק טבעי שנאשים את עצמנו בסיום הקשר, חשוב שנזכור עובדה מכרעת – מערכת יחסים דורשת שני אנשים ובאותו האופן, גם על מנת לסיים אותה תמיד נדרשים שניים.

אם חיפשת זמן רב אחר מתנה או פעילות נעימה על מנת לפנק את עצמך בתקופה הזו, זוהי הזדמנות להעניק לעצמך את הדבר הטוב ביותר בימים אלו – לסלוח לעצמך. זה הזמן להרפות מכל החרטות וההלקאה העצמית. יהיה די זמן בהמשך הדרך לחשבון נפש מחושב ומושכל. כעת, חשוב להתמקד בפתיחת הדף החדש בחייך. זהו הזמן להביט קדימה ולהניח לרגע לעבר. לאחר שתהליך הגירושין יסתיים והעתיד יהיה ברור ונראה לעין ייתכן שנגלה שכבר אין לנו חשק לבחון מחדש מי אמר מה ומי עשה מה וכיצד הדברים יכולים היו להיות אחרת. מגיע לך להעניק לעצמך את הזמן והמרחב הנדרשים לצמיחה ולהתחלות חדשות.

להימנע מעימותים עם בן/ת הזוג

אז הבנתם שהתקשורת פשוט לא עובדת ובחרתם להפריד כוחות. על אף שהפרידה הזו יכולה לעשות לכם רק טוב, לעתים כל מפגש יכול להצית מחדש את כל המטענים הישנים. על אף כל הכעס, התסכול והטינה שעשויים להיות מובנים לחלוטין, חשוב שנזכיר לעצמנו שעימות נוסף לא יעשה טוב לאף אחד מן הצדדים. בחרתם להתגרש, כי הבנתם שאין ביכולתכם למצוא פתרון. העלאה נוספת של הקשיים שהחלו את המשבר לא תוסיף דבר. התרופה הטובה ביותר למצבים כאלו היא פשוט לקחת נשימה עמוקה, לתפוס מרחק במידת הצורך ופשוט לקבל החלטה כי סיימנו להכניס דרמה אל החיים.

לנהל את תהליך הגירושין במינימום סיבוכים מיותרים

על אף ההיבט הרגשי המשמעותי בפרידה, בסופו של יום הליך הגירושין הוא משפטי במהותו. כיום יותר מתמיד, נוכחים זוגות רבים לגלות שניהול התהליך בבתי המשפט עשוי לגבות מהם מחירים אדירים בהיבט הכספי והרגשי כאחד. גישור גירושין יאפשר לכם להעלות את כל הצרכים, האתגרים והציפיות שלכם ולנהל שיח מכבד שמטרתו להגיע לעמק השווה ולמצוא פתרונות שישמרו על רווחת כל הצדדים. מעבר לעובדה שתהליך כזה יהיה קצר וחסכוני בהרבה, הוא יאפשר לך לסיים את הדברים באופן מפייס ולקדם את תהליך הריפוי העצמי שלך.

לדאוג לרווחה שלך

אין ספק שטיפוח, טיפול ואורח חיים מיטיב הם חשובים בכל שלב בחיינו. עם זאת, במהלך הגירושין אלו נעשים תנאים הכרחיים על מנת להתאושש באופן מיטבי. חשוב להקדיש זמן לדברים שמשמחים וממלאים אותך – כן, גם אם זה לרבוץ על הספה עם כוס יין ולעשות בינג' סדרות.

זוהי הזדמנות לחזור לפעילויות שלא יצא לך להתנסות בהן הרבה זמן ומעניקות לך תחושת משמעות וסיפוק עצמי. יציאה לטיול, עיסוק באמנות, נסיעה לחופשה או להזמין לעצמך טיפול בספא הן רק חלק מהפעילויות המגוונות שיסייעו לך להציב את עצמך ואת הרווחה שלך במרכז.

לפנות לייעוץ ייעודי

כאמור, גם אם הפרידה נעשתה בצורה ההדדית, המכבדת והרגישה ביותר, ההתמודדות עם המהלך הזה עשויה להיות קשה. לכן, גם אם נדמה לך שהכול בסדר, לא פעם תחושות בלבול, עצב, תסכול ואשמה עשויים לפתע להציף אותך. אין שום סיבה להתמודד עם התחושות הללו לבד. ככל שהמצב הזה משפיע על הרווחה שלך, חשוב לפנות לגורם מקצועי שיוכל לסייע לך. פנייה למטפל המתמחה בגירושין יכולה לאפשר לך למצוא דרכים חדשות לעבור את התקופה הזו באופן מיטיב. מטפל מקצועי יסייע לך לאמץ נקודות מבט חדשות על החיים, לזהות דפוסי חשיבה מזיקים ולשבור תבניות התנהגותיות שאינן משרתות אותך יותר. טווח הכלים שניתן לקבל בטיפול עשוי להיות רחב ביותר ויסייע גם לך וגם לילדים להתמודד עם המציאות החדשה בצורה בריאה יותר.

לאמץ חשיבה חיובית

אין ספק שהעצה הזו עשויה במבט ראשון להרגיז מאוד. לא תמיד קל לנו לשמוע ברגעי המשבר שלנו שעלינו רק לחשוב טוב. עם זאת, כדאי לדעת שמחקרים רבים מצאו קשר מובהק בין דפוסי חשיבה חיוביים לבין יכולתו של אדם להתמודד עם משברים ועם דיכאון. אם נדאג לתרגל את דפוסי המחשבה הללו לעתים קרובות ונבחר לאמץ הסתכלות חדשה על החיים, ייתכן מאוד שנגלה בסופו של דבר שכבר לא קשה לנו כמו שחשבנו. כשישנם ילדים בתמונה, הנקודה הזאת מקבלת משנה תוקף. היכולת שלנו לשמש עבורם דוגמה ולהשפיע על אורח החיים בבית תעניק להם את הקרקע היציבה הנדרשת בתקופה המבלבלת והמורכבת הזו.

לפתוח את חייך אל תחומי עניין חדשים

אז ראינו עד כמה חשוב להעסיק את עצמנו בתקופה כזו. עם זאת, ממש לא חייבים לעצור בפעילויות שאנו מכירים ואוהבים. שינוי כה משמעותי בחיים מביא עמו הזדמנות חשובה לבחון מחדש את ההבחנות שאנו עושים בחיים בין מה שמעניין ושלא מעניין אותנו. זהו זמן אידיאלי לחפש אחר תחומי עניין חדשים. זו יכולה להיות פעילות פרקטית כמו תרגול יוגה ומדיטציה, קורס בישול או גינון ועיצוב הבית. עם זאת, עבור רבים אחרים הגירושין יכולים להיות יריית הפתיחה להתנסות בלימודים אקדמיים. לא משנה באיזה גיל חלה הפרידה, תמיד ניתן להרחיב את הידע והאופקים, לגלות תחומים מרתקים חדשים ואפילו להשלים את התואר שתמיד הבטחת לעצמך לסיים.

להקדיש זמן לסגירת מעגל

האופן שבו נסיים את הקשר בינינו לבין עצמנו ישפיע על כל הדרך שבה נתפוס את הנישואין במשך כל חיינו. מדובר בתקופה ארוכה ומשמעותית מחיינו וראוי שנקדיש את הזמן להתבוננות. כל מערכת יחסים היא ייחודית ומביאה עמה שלל ברכות לצד אתגרים. זו הזדמנות חשובה לזכור גם את הטוב, להבין על מה ויתרנו ובו זמנית, להבין מאילו דברים בחיינו אנו מוכנים כעת להיפרד. זו יכולה להיות החלטה כי מהיום תהיה אפס סובלנות לחוסר כנות, או להבטיח לעצמך לתקשר בצורה מכילה ומכבדת יותר. בסופו של דבר, מטרת התהליך הזה היא לסייע לך לאפיין את הקשר, לתת שם לבעיות שבו ולהוקיר את מה שהוא הביא אל חייך. סגירה כזו היא אחד הצעדים החשובים שנעשה לקראת פתיחתו של מעגל חיים חדש.


Kommentare


Ocean

הליך גירושין עשוי להיות מורכב​...

לא יודעים איפה להתחיל?

bottom of page