סיפור התפוז


מכירים את "סיפור התפוז"?

מעשה בשני שפים שמונו כאחראים על הכנת ארוחת ערב יוקרתית שאורחים מכובדים עתידים להשתתף בה. השפים השתוקקו להרשים את האורחים המכובדים במגוון מטעמיהם ובכישרונם כשפים המוצלחים ביותר. במהלך ההכנות לארוחה, מתברר ששניהם זקוקים לתפוז כדי להכין את המתכון שלהם. אלא שלמרבה הצער מסתבר שבמטבח נותר רק תפוז אחד. שניהם אוחזים בתפוז ושניהם זקוקים לו נואשות. הם נקלעו לקונפליקט וכעת עליהם לפתור אותו: מי ייקח את התפוז?

חבריהם מציעים להם לחלוק את התפוז, אך כל אחד מהם מתעקש שלמתכון שלו נדרש תפוז שלם. מכיוון שאיש מהם אינו מוכן לוותר, הם נכנסים לוויכוח ואינם מצליחים למצוא פתרון. לאחר סדרת שכנועים הדדיים חסרי תועלת, השפים עוברים לצעקות והתכתשויות כל אחד דורש מהשף השני שיוותר ליריבו על התפוז.

לבסוף מנסה אחד הטבחים הזוטרים לסייע בפתרון הקונפליקט שנוצר ופונה בשאלה לכל אחד מהם: "לשם מה אתה זקוק לתפוז?" האחד עונה שהוא רוצה להכין את התבשיל המנצח שלו, "עוף מבושל במיץ תפוזים", והשני עונה שהוא רוצה להכין את הקינוח המנצח שלו "פרפה שוקולד עם קליפות תפוז מסוכרות" כך מתברר שלמעשה כל הריב היה מיותר, מכיוון שהאחד זקוק למיץ של התפוז והשני לקליפתו, ולמעשה אין קונפליקט - שניהם יכולים לקבל את מבוקשם באופן מלא, מבלי שאיש מהם יצטרך לוותר למען האחר!

לכאורה נראה הקונפליקט כקונפליקט אמתי: יש משאבים מוגבלים (התפוז) ושני הצדדים זקוקים להם. למעשה, מדובר בקונפליקט מדומה: שיחה עניינית וממוקדת יכולה להבהיר מה בדיוק צריך כל אחד מהם, ולגלות שהאחד זקוק למיץ של התפוז והשני זקוק לקליפתו, ובעצם הקונפליקט אינו קיים במציאות, אלא רק בתפישתם של הצדדים את המציאות.

היכולת לראות את מפת העולם של הצד השני היא המפתח לניהול אפקטיבי של קונפליקט ולפתרונו היעיל. תפקידו של המגשר הוא לסייע לכל אחד מהצדדים לראות את נקודת מבטו של הצד האחר, להבין את הצרכים והאינטרסים שלו ולקדם אותם לקראת ההגעה לפתרון.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags