top of page

גישור גירושין

הליך גירושין נוגע בכל היקר לליבנו. בגלל השפעתו עלינו ועל כל היקר לנו, הוא נחשב כהליך קשה ומורכב. עם זאת, ניתן לנהל הליך גירושין גם בדרך אחרת, ללא מלחמות משפטיות בין בני הזוג, בצורה אפשרית מבחינה רגשית וכלכלית. 

מהי הדרך האחרת? באמצעות גישור גירושין: מגשר מקצועי מסייע לבני הזוג להגיע להחלטות בענייני הגירושין בהסכמה ולגבש הסכם מקיף והוגן.

הצעד הראשון -
להיות שלמים עם הגירושין

כ- 30% מהזוגות שמגיעים למשרדי אינם בטוחים שזה הצעד הנכון עבורם. ולכן השאלה אינה – איך להתגרש? אלא השאלה היא – האם להתגרש? כאשר זו השאלה הניצבת בפני הזוג, אני נדרש לניסיון המקצועי וההיכרות שלי עם המומחים והשיטות השונות שיכולות לעזור לבני הזוג. 

הדבר דומה לחולה שהגיע לחדר מיון, כאשר מה שנדרש זה להפנות את בני הזוג לתהליך שיתאים להם מתוך שלל השיטות, ולמומחה בתוך אותה שיטה שיתאים לבני הזוג. התאמת הזוג למומחה ולשיטה הנכונים להם, מעלה את סיכויי ההצלחה באופן משמעותי!! 

שנים של עיסוק בתחום כמגשר גירושין וכמוביל פיתוח הגישור בישראל, הביאו אותי להיכרות מעמיקה ורחבה ומאפשרת לי להעניק סיוע לזוג בהכוונה נכונה ועיצה נכונה כיצד להתקדם. לעיתים קרובות אני מלווה את הזוג גם לאחר שהפניתי אותם למומחה אחר על מנת לוודא שמקבלים את הסיוע הנכון ואת רמת הטיפול והשירות האיכותי הנדרש.

החלטנו להתגרש – מה זה גישור גירושין?

הגישור הוא דרך אלטרנטיבית לבית המשפט ליישוב סכסוך. במקום לפנות לבית המשפט שיכריע במחלוקות בין הצדדים, פונים הצדדים למגשר ומנסים לפתור את הסכסוך בהסכמה. כפי שמתקיימים הליכי גישור בסכסוכים עסקיים למשל, ובעת סכסוך בין עובד למעביד, כך ישנו גם גישור גירושין.

  *כדאי לדעת שכאשר סכסוך בין שני צדדים משפיע על צד שלישי בצורה חזקה ומשמעותית, גישור נחשב כהליך הרבה יותר נכון לפתור את הסכסוך. כמו למשל, השפעת הגירושין על הילדים או בסכסוך עבודה קיבוצי כאשר הצד השלישי הוא כלל הציבור.

הליך גישור גירושין כשמו כן הוא, מתקיים בין בני זוג אשר החליטו להתגרש. המגשר מקיים שיחות משותפות ונפרדות עם בני הזוג, במסגרתן הוא שומע את עמדותיהם ורצונותיהם בעניינים העומדים על הפרק. בדרך כלל מדובר ביצירת הסכם הורות לאחר הגירושין ובחלוקת הרכוש בין בני הזוג. הסכם הורות כולל את יחסי ההורים עם הילדים לאחר הגירושין, יחסי אישיים וכספיים. 

 

 

בשיחותיו עמם, לומד המגשר את צרכי בני הזוג והילדים, ומסייע להם להגיע להסכמות. יובהר כי המגשר אינו מכריע בין הצדדים, אלא רק מלווה אותם בחשיבה על פתרונות אפשריים תוך הישענות על ניסיונו ממקרים דומים. אם בני הזוג הצליחו להגיע לעמק השווה, הסכמותיהם יעוגנו בהסכם גירושין. זה יובא לאישור של בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה ויקבל תוקף של פסק דין. אקט זה מביא לסיומו של הליך הגירושין וכל אחד מבני הזוג יכול לפתוח דף חדש בחייו. 

Business representative

יתרונות הליך גישור גירושין

בשנים האחרונות עלה משמעותית מספר הזוגות הפונים אל גישור גירושין וזאת לאור ההבנה של התאמתו ולסיפורי ההצלחה:

 

עלויות גירושין נמוכות יותר: גירושין אינם עסקה כלכלית טובה. ראשית, בשל פירוק התא הכלכלי המשותף ושנית בשל עלויות ההליך המשפטי.  

 

עלויותיו של גישור גירושין נמוכות באופן ניכר מניהול ההליך המשפטי. שכ"ט של מגשר אחד משולם על ידי שני הצדדים אל מול הליך משפטי שמעסיק שני עורכי דין וכל אחד מהם בשכר טרחה גבוה יותר משל המגשר. אם בכל החלטה יש לשיקול הכספי מקום, הרי שכעת, בעת פירוק התא הכלכלי, לגירושין בעלות סבירה יש משמעות רבה עוד יותר.

 

 גירושין מהירים: בעוד שניהול הליך הגירושין בבתי המשפט כפוף ליומנו של השופט ויכול לקחת חודשים ארוכים ואף שנים, הרי שבהליך גישור, ניתן לגבש הסכם מלא ולהביא לסיום מהיר של הגירושין בתוך מספר פגישות בקצב שיוסכם מראש על הצדדים. 

 

מיתון סערת הרגשות והקלה בפן הרגשי:

לא אחת, מלווים הגירושין בכעס הדדי ובתחושות של אכזבה. הבחירה בדרך של גישור יכולה למתן את ההתפרצויות הרגשיות, ולהביא את בני הזוג להסכם גירושין משביע רצון תוך זמן קצר ובכך להקל מאוד על ההיבט הרגשי של הפרידה.

טעויות נפוצות לגבי גישור 

גישור זה לא וויתור
אנשים רבים סבורים כי גישור משמעו פשרה וויתור אך זה לא נכון. אמנם, שני הצדדים נדרשים לפשרות מסוימות כדי להגיע לעמק השווה, אך המטרה היא כי שניהם יהיו מרוצים מההסכמות אליהן הגיעו ולא יחושו מקופחים או מתוסכלים. כדי להשיג תוצאה זו, כל צד צריך להגיע אל שולחן המשא ומתן עם סדר עדיפויות: היכן הוא מוכן להתגמש ומהם הדברים העקרוניים ביותר שעבורו הם הכרח.

 

כאשר מותירים מרחב תמרון למשא ומתן של תן וקח, יש קשת רחבה של אפשרויות להגיע להסכמות ולסיים את הסכסוך בין הצדדים ללא מעורבות של בתי משפט. יש לזכור כי להליך של גישור גירושין יתרונות בולטים על פני ניהול הגירושין בערכאות. הוא יכול לחסוך לבני הזוג בעלויות, להביא לסיום מהיר יותר של הגירושין ולהקל מאוד על ההתמודדות הרגשית.


 

גישור נגמר בפגישה אחת (או כמה זמן נמשך גישור?)
הליך גישור נמדד בשבועות ולא בחודשים או שנים!

במהלך הפגישה הראשונה, על המגשר למפות את הנושאים לדיון בין הצדדים ואת מישור התקשורת וקבלת ההחלטות ביניהם. 

לאחר מיפוי משולב כזה המגשר יכול להעריך הקירוב רב את זמן הגישור ולתכנן יחד עם בני הזוג את משכו של הליך.

 

לדוגמה: המקרה שהיה במשרדי לא מזמן, החליטו בני הזוג להיפרד בפועל אולם לחכות עוד שנתיים עד הבעל יסיים את העבודתו ויצא לפנסיה עם פנסיה תקציבית. ההליך הראשוני נמשך מספר פגישות, הגענו להסכם ביניים ולאחר כמעט שנתיים נפגשנו לעוד סדרת פגישוטת קצרה על מנת להשלים את ההליך ולהביאו לידי סיום.

 

נהוג להעריך גישור גירושין בסביבות 4-6 פגישות.

 

גישור הוא תמיד נכון!
ניתן לומר שהגישור מתאים לרוב המקרים, פרט למספר יוצאי דופן. למשל: מקרים של הפרעות נפשיות, כאשר אין לאחד הצדדים מסוגלות משפטית לקבל החלטות, כאשר מדובר במעבר אחד הצדדים למדינה\עיר אחרת ואין הסכמה על מקום מגורים הילדים. 

מקרים קשים אלו דורשים החלטה שיפוטית וגישור אינו ההליך המתאים. בניגוד למה שחושבים רבים, גישור יכול להתאים גם במקום של חילוקי דיעות קשים, רק שנדרשת רמת מומחיות גבוהה של המגשר.

 

גישור זה בחינם
בהשוואה לניהול הליך הגירושין בבתי משפט, גישור גירושין הוא זול יותר באופן משמעותי. עלות הגישור נקבעת כמובן בהתאם למקרה הפרטני של בני הזוג ונסיבותיו אך ככלל, ניתן לומר כי העלות נסובה סביב 15 עד 20 אלף שקל, בעוד שהליך גירושין בערכאות יכול להגיע גם לעלות של 100 אלף שקל במקרים מסוימים.


לא צריכים עורכי דין בגישור

לא חייבים עורך דין בגישור, וישנם זוגות שמשלימים את ההליך בלי עורכי דין.

כמגשר גירושין, אני ממליץ לצדדים שיהיו מלווים על ידי עורכי דין (ליווי במקום ייצוג).

תפקידו של עורך הדין בגישור, הוא לעמוד על ההיבטים החשובים ללקוח ולנהל את המשא ומתן מול הצד השני, כדי להשיג את התוצאה המיטבית עבורו. כמו כן, היה ויהיו נושאים בהם לא יגיעו בני הזוג להסכמה, עורך הדין ייצג את הלקוח בערכאות המשפטיות ויגן על זכויותיו באופן האופטימאלי.


גישור מחייב מבחינה משפטית
אחד היתרונות החשובים ביותר של הגישור הוא בהיותו בלתי מחייב. פירוש הדבר הוא כי עד למועד חתימת הסכם גירושין, בני הזוג אינם מחויבים להליך הגישור וכל אחד מהם רשאי לסיים את ההליך בכל עת. אם התקבלה החלטה לסיים את הגישור, יכולים הצדדים לפנות למגשר אחר או להביא את עניינם בפני הערכאות המשפטיות.

 

גם לאחר החתימה על הסכם הגירושין, הוא מקבל תוקף משפטי רק לאחר שהתקיים דיון אישור הסכם ושופט העניק להסכם מעמד של פסק דין.

לוחצים ידיים להסכמה

  תנו לנו לעזור לכם לעשות את הצעד הראשון בצורה נבונה  ​​

האם מומלץ ללכת לגישור גירושין?

אם יש בכם רצון לסיים את הליך הגירושין בדרכי שלום, להקל על עצמכם ועל הילדים ולחסוך בהוצאות, גישור גירושין הוא התשובה עבורכם. יש לזכור כי כדי לגבש הסכם, כל אחד מבני הזוג יידרש ללכת מעט לקראת האחר כדי להגיע לעמק השווה אך אין לראות בכך וויתור, אלא דווקא ניצחון על ידי קבלת השקט והביטחון שצעד זה יעניק להם. 

bottom of page