top of page

מרכז הגישור של יובל גיל

336809-200.png

שאלות ותשובות על גישור גירושין

 • מדוע לבחור בגישור ולא בהליך משפטי מסורתי?
  הגירושין מתרחשים בשני מישורים עיקריים: במישור החוקי ובמישור הרגשי-פסיכולוגי. בשני המישורים, הגירושין מתרחשים בתהליך מתמשך אשר משפיע על בני המשפחה לאורך זמן. במישור המשפטי, במקרה של קונפליקט ואי הגעה להסכמות, עשויה ההתדיינות המשפטית להיות ארוכה ומתמשכת. במישור הרגשי-פסיכולוגי ההתרחשות ממושכת יותר, תחילתה ברגע שעלתה אופציית הגירושין במחשבה או בין בני הזוג, והמשכה, זמן רב לאחר שכבר ניתן הגט. הניסיון המצטבר בישראל וברחבי העולם מוכיח, שהגישה המשפטית יוצרת ניגודים ויריבות, ופוגעת במשפחות לאורך זמן. כמו כן, הניסיון המצטבר מוכיח כי זוגות בתהליכי פירוד אכן מסוגלים לקבל החלטות נבונות ושקולות שיטיבו עם עתיד ילדיהם ועם עתידם, אם רק יעודדו אותם לעשות זאת. הליך גישור גירושין הוא מסגרת מתאימה לפירוק הנישואין בהיותו ממתן קונפליקטים ומעודד שיתוף פעולה. זוגות, ובמיוחד כאלה עם ילדים, יפיקו תועלת מיוחדת כאשר ידונו בגירושין במסגרת תהליך הגירושין.
 • כמה זמן אורך הליך גישור גירושין?
  כמו כל הליך גישורי גם הליך גישור גירושין מורכב ממפגשים משותפים ונפרדים בין הצדדים ויחד עם המגשר כשהמטרה היא למצוא מכנה משותף שיביא בסופו של דבר לפתרון הסכסוך בדרך של הסכמה. הפגישות נעות בדרך כלל בין שעה לשעה וחצי ומניסיוננו דרושות בממוצע בין 6 ל-8 פגישות כדי להביא לסיום מוצלח ולהסכמות בין הצדדים.
 • כמה עולה הליך גישור גירושין?
  עלות הליך הגישור עומדת על 10% - 15% מעלות ניהול אותו מקרה בהליך משפטי בבית המשפט. שם יש צורך לכל אחד מהצדדים להצטייד בשרותיו של עו"ד גירושין מטעמו ולשלם בנוסף גם למומחים המהווים חלק מההליך המשפטי. עלות כתיבת הסכמי גישור בישראל נעה בממוצע בין 6,000 ל- 8,000 ₪, לעלות זו יש להוסיף את שעות העבודה של המגשר. בסיום הפגישה הראשונה עם המגשר מקובל לסכם את עלות הגישור שלכם במדויק.
 • כיצד אפשר לדעת האם גישור גירושין מתאים במקרה שלנו?
  התשובה לשאלה זו נמצאת בידיכם - אם אתם מעדיפים את דרך המלחמה וחשוב לכם להשאיר אדמה חרוכה לאחר שתיפרדו, אין ספק שבתי המשפט ועורכי הדין ישמחו לשתף אתכם פעולה ולהנות מכספיכם. אבל אם אתם רואים את עצמכם כאנשי שלום ומבקשים לסיים את קשר הנישואין שלכם בצורה טובה ומתוך מחשבה עתידית על הילדים שלכם ועל עצמכם, הרי שדרך הגישור היא בשבילכם.
 • מדוע הגישור נפוץ כל כך בגירושין?
  בגלל העבר, ההווה והעתיד. בגלל העבר – אמנם בני זוג החליטו לשים קץ לנישואיהם, אולם הם היו שותפים לחיים ולערכת יחסים אינטימית ומיוחדת. מתוך כבוד לשותפות הזאת ולחלקיה החיוביים. בגלל ההווה - תהליך הפרידה יהיה פחות פוגע, יקר ומכאיב אם ימנעו ממאבק משפטי. אם יש ילדים בתמונה, הגישור ימנע את המלחמה בתוך הבית ואת חשיפת הילדים למתח המתמשך, ולדילמה של הנאמנות הכפולה. בגלל העתיד – למרבית הזוגות, הצורך בשיתוף פעולה למען עתיד הילדים ימשך לאורך שנים לאחר הגירושין. יותר קל לשמור על החברות ולשתף פעולה עם בן זוג לשעבר שהתייחס אליך בכבוד בתהליך הפירוד מאשר עם "אויב לשעבר".
 • על איזה נושאים מדברים בהליך גישור גירושין?
  במהלך הפגישות בגישור גירושין נדון בכל הנושאים הרלוונטיים הדרושים להסכם גירושין והכל בהתאם לנסיבות, הצרכים והרצונות של כל אחד מהצדדים. בדרך כלל נדון ונעמיק בנושאים הבאים: 1. משמורת והסדרי ראייה של ילדים קטנים (במידה ויש). 2. גובה דמי המזונות של הילדים הקטנים (במידה ויש) 3. נושאים עקרוניים נוספים הקשורים לילדים הקטנים (במידה ויש) כגון חינוך, דת וכל נושא חשוב אחר. 4. אופן חלוקת הרכוש המשותף של בני הזוג. 5. נושאים דחופים שיש לדון בהם כגון סגירת חשבונות בנקים קיימים, סגירת חובות משותפים (באם יש) הוצאות ותשלומים זמניים במהלך זמן הביניים (זמן הגישור עד לחתימת הסכם גירושין) וכדומה. 6. כל עניין נוסף הקשור לגירושין שאותו מביאים הצדדים לחדר הגישור ומעוניינים לתת לו מענה.
 • כיצד מתנהל הליך גישור הגירושין?
  הליך הגישור מתחיל בחתימה על הסכם פתיחת הליך גישור גירושין ועובר דרך פגישות משותפות ונפרדות עד לחתימה על הסכם גירושין אותו תיקחו לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני הקרוב למקום מגוריכם ושם יעבור השופט או הדיין על ההסכם ויוודא שכל הפרטים החיוניים מופיעים בו ושזכויות הילדים לא נפגעו. לאחר שהשופט או הדיין יברר אתכם שההסכם ברור ומוסכם על שניכם הוא יחתום על ההסכם וייתן לו מעמד של פסק דין ובזה למעשה יושלם הליך הגירושין שלכם.
 • מה תפקידו של המגשר והאם הוא אמור להכריע בינינו אם אנחנו לא מגיעים להסכמה?
  גישור גירושין הוא לא הליך משפטי ולמגשר אין שום סמכות להכריע ביניכם או לכפות על מי מכם לקבל את דעתו או את רצונו. מהות הרעיון של גישור היא לייצר ביניכם דיאלוג טוב ונכון, בעזרת כלים מקצועיים ותוך שמירה על ניטרליות גמורה, כדי לסייע לכם להגיע להסכמות הרצויות.
 • מהם יסודות הגישור בהליך גירושין?
  ישנם שלושה יסודות חשובים בהליך הגישור בגירושין. היסוד הראשון הוא – לא בכוח אלא בהסכמה: גישור גירושין אינו צריך להיות מלווה בתחושה של ויתור מצד אף אחד מהצדדים. המטרה הסופית של ההליך צריכה להיות כזו שבה שני בני הזוג מגיעים להסכמות בשאלות העומדות על הפרק. הסכמות שיהיו מקובלות על שניהם ואשר יתנו לשניהם את התחושה וההבנה הברורה, שהם עשו את הצעדים הטובים ביותר עבור עצמם ועבור ילדיהם. היסוד השני הוא – שילוב המעשה עם הרגש: מתוך הבנה שבכל סכסוך בין שני אנשים לא ניתן להפריד בין ההיבטים הרגשיים להיבטים המעשיים, המצב בהליך גירושין בו חלקו בני זוג חיים משותפים במשך שנים רבות, הרי שלא ניתן לבקש מהם לנתק את הרגשות הנובעים ממערכת היחסים ולהתמקד רק בשאלות המעשיות. הבנה זו חשובה ביותר בהליך הגישור מאחר והיא מאפשרת לכל אחד מבני הזוג את המקום הבטוח לפרוק ולהוציא את כל אשר על ליבו. מחקרים רבים קבעו שבני זוג שלא פירקו את האלמנטים הרגשיים הצצים בגירושין, עלולים במקרים רבים לגלות שהם לא התגרשו אף פעם. הליך הגישור בגירושין מאפשר את מניעת המצב הזה. היסוד השלישי הוא – שיחה במרחב מוגן: ישנה חשיבות גדולה לכך שהליך הגישור בגירושין יהיה כמה שיותר דומה לשיחה במרחב מוגן בין חברים היושבים בסלון ביתם ומשוחחים בצורה נכונה ואפקטיבית על עניינים שבסדר היום. מטרתו של חדר הגישור לגרום לכם להרגיש בנוח כדי שתוכלו להתעסק בדברים שבאמת חשובים לכם.
 • מהו הסכם פתיחת הליך גישור בגירושין?
  כל הליך גישור, ולכן גם הליך גישור בגירושין, מתחיל בחתימה על הסכם פתיחת הליך גישור. מדובר בהסכם המסדיר את מערכת היחסים ביניכם ובין המגשר, המייצג את הליך הגישור שלכם. בחתימה על ההסכם אתם מתחייבים לכללי התנהגות בחדר הגישור על מנת ולוודא שההתנהלות תהיה מיטבית. אקט החתימה על הסכם הגישור עוזר לוודא שההליך יוסדר מבחינה חוקית ומוודא שההליך יהיה סודי וחסוי ושייהנה מכל היתרונות שהעניק המחוקק להליך הגישור בגירושין.
 • מה משמעות הפגישות המשותפות והנפרדות?
  הליך הגישור בגירושין מבוסס על שני סוגי פגישות: פגישות משותפות עם כל המעורבים ופגישות נפרדות – עם כל צד בנפרד. על פי רוב הפגישות הראשונות נעשות בנוכחות שני הצדדים, אולם בהמשך, לאחר שמתחילה להתבהר התמונה, ישנה אפשרות למגשר להיפגש עם בני הזוג לחוד. הפגישות הנפרדות נעשות בצורה מאוזנת כך שלכל אחד מהצדדים ישנה אפשרות למפגש אישי שבו הוא יכול לומר דברים שלא היה מסוגל לומר בפגישה המשותפת.
 • איך אני יודע שבשיחה אישית שבה אני לא נמצא ידע המגשר לשמור על ניטרליות ולא ינקוט פתאום עמדה כנגדי?
  מגשר גירושין טוב יודע להפריד בין הטפל לחשוב והוא מחויב כבר בהסכם הראשוני בניטרליות מוחלטת כלפי שני הצדדים. בכל שלב שבו אחד הצדדים מרגיש איזו נטייה של המגשר לצד השני עליו להאיר על כך למגשר כדי לקבל תשובה שתספק אותו. הליך הגישור הוא הליך מרצון ולכן אם אחד הצדדים חש לאורך זמן מה שההליך אינו מתנהל על פי צפיותיו רשאי באופן חד צדדי להפסיק את ההליך ולבחור בדרך חדשה.
 • בשביל מה בכלל צריך את כל הפגישות האלה אם אנחנו יודעים שאנחנו רוצים להתגרש? למה לא פשוט לעשות רשימה של מה שכל אחד מהצדדים רוצה ושהמגשר יכין הסכם לגירושין?
  הליך הגישור ככלל לוקח בחשבון שמרבית הסכסוכים נובעים מחוסר הקשבה וחוסר יכולת לנהל דיאלוג בריא בין שני הצדדים. במהלך השיחות המשותפות תוכלו אתם לומר את כל הדברים שחשוב לכם שבן הזוג שלכם ישמע ותפקידו של המגשר להוביל את השיחה כך שזו לא תסבוב סביב נושאים משניים, אלא תאפשר לכם לעסוק בנושאים שבאמת חשובים לכם. בעזרת שאלת שאלות נכונות ושימוש בכלים השונים העומדים לרשות המגשר תגלו שדווקא כעת, כשאתם באים להתגרש, אתם מצליחים לנהל שיחה טובה הרבה יותר עם בן / בת הזוג שלכם. חשוב להבין שאחד היתרונות של הליך הגישור הוא, שהוא חושף בעיות תקשורת בין בני זוג. מכאן שלעיתים תוכלו לגלות תוך כדי הגישור שבן הזוג שבו התאהבתם לפני אי אלו שנים, עודנו כאן ושאולי יש עוד סיכוי לשמור על הנישואין. מבחינת המגשר אין אינטרס שתיפרדו או שתישארו יחדיו. המטרה היא שתגיעו להסכמות מהן תהיו מרוצים. על כן במידה ואתם חושבים שיש מקום לניסיון נוסף לשמר את הנישואין, אל תהססו. שתפו את המגשר ברצונכם לעשות ניסיון נוסף. המגשר יעלה את הנושא בתאום עמכם מול בן/בת הזוג שלכם ויחדיו תמצאו את הדרך הנכונה להתמודד.
 • נגיד שהחלטנו לעצור הכל ולעשות ניסיון נוסף בינינו, האם כל מה שעשינו עד עכשיו הולך לטמיון?"
  ממש לא. במקרה שתחליטו להמתין בשלב זה עם הגירושין, מומלץ יהיה שתכינו עם המגשר "הסכם שלום בית לחלופין גירושין" כדי שאם הניסיון לא יעלה יפה הדרך לפרידה, חלוקת הרכוש, המזונות ומשמורת ילדים תהיה ברורה בבחינת: “סוף מעשה במחשבה תחילה”.
 • עדיין לא ברור לי מה קורה בכל פגישה ופגישה?
  ובכן, במהלך הפגישה הראשונה תתקיים שיחה משותפת שתבהיר את הליך הגישור ובאם תרצו להמשיך תחתמו על הסכם הליך גירושין באמצעות גישור. מטרתה של הפגישה הראשונה לייצר אצלכם ביטחון בהליך הגישור, לתת תשובות לשאלות שעולות אצלכם ולהניח לפניכם את היסודות להליך גישור מוצלח. בסיום הפגישה תתבקשו לפתוח יומנים כדי לקבוע את פגישת הגישור הבאה. פגישת הגישור השנייה עוסקת בדרך כלל בהצפת הדברים שעלו מאז הפגישה הקודמת ובהנחת המתווה להמשך התהליך. בפגישה זו תוכלו להגדיר במדויק בשיחות פרטיות ובמשותפות, את האינטרסים שלכם ואת האופציות העומדות בפניכם. לעיתים קרובות מופתעים אנשים בחדר הגישור לגלות שהם אינם יודעים מהם האינטרסים האמיתיים שלהם, בבחינת הגיבן אינו רואה את דבשתו. כאן תפקידו של המגשר להאיר את עינכם כדי שתראו נכוחה את האינטרסים האמיתיים שלכם בהליך הפרידה. לאחר שיובהרו האינטרסים השונים יעזור לכם המגשר להעלות אופציות ורעיונות יצירתיים לפתרונות הוגנים עבורכם ועבור ילדיכם. הפגישה השלישית תעסוק גם היא, במרבית המקרים, בחידוד האינטרסים ובמציאת פתרונות מקובלים. תהליך זה ימשך גם בפגישות ההמשך ועד אשר יכוסו כל הנושאים ויוגדר פתרון מקובל ומקיף שייתן מענה לכל הנדרש ולכל הנושאים שיש לתת להם את הדעת והם צריכים להיות כלולים כחלק חשוב בכל הסדר גירושין שעל בית המשפט לענייני משפחה או על בית הדין הרבני לאשר. בדרך כלל בפגישה הרביעית או החמישית מתחילים כבר לעבור על ההסכמות שהושגו ומתחיל להתגבש הסכם הגירושין ביניכם. במהלך הפגישה תעברו על כל הסעיפים שעלו במהלך הגישור, תוודאו יחד עם המגשר שההסכמות ברורות ומקובלות ובמידת הצורך תכניסו תוספות ושינויים. ככל שהגישור יתקדם, ובמידה ותרצו תוכלו כמובן להתייעץ עם כל מי שתרצו, כדי להיות שלמים עם עצמכם ועם ההישגים שלכם בגישור. בדרך כלל הפגישה החמישית או השישית תהיה הפגישה בה תחתמו על הסכם הגירושין לאחר שקראתם והתעמקתם בו לעומק. לאחר שתחתמו על הסכם הגירושין תוכלו לגשת עמו לבית המשפט לענייני משפחה / בית הדין הרבני הקרוב למקום מגוריכם, שם שופט / דיין יעבור על ההסכם ויוודא שכל הפרטים החיוניים מופיעים בו ושזכויות הילדים לא נפגעו. לאחר בדיקה זו ישאל אתכם השופט / דיין אם ההסכם מוסכם על שניכם. לאחר שתענו בחיוב הוא יחתום על הסכם הגירושין וייתן לו מעמד של פסק דין. חלק זה בתהליך נמשך זמן קצר וכרוך בתשלום אגרה לבית המשפט / הדין הרבני. לאחר אישור הסכם הגירושין יהיה לבצע את טקס הגירושין ההלכתי בבית הדין הרבני. מאחר ובשלב זה יש בידכם פסק דין חלוט, אין ממה לחשוש.
 • מה זו משמורת ילדים או חזקת ילדים?
  המשמורת מתייחסת לסוגיית האחריות ההורית ולזמני ההורות של כל אחד מההורים לאחר הגירושין. גם לאחר הגירושין קיימת חובה על שני ההורים לדאוג לצרכיהם ולשמור על רווחתם של ילדיהם. בהליך הגישור אנו מתייחסים למשמורת הילדים בשני מישורים: אחריות פורמאלית - האם שני ההורים מוסמכים לפעול מול גופים רשמיים בכל הנוגע לילדיהם? האם לאחד ההורים ניתנת הסמכות הבלעדית? והאם הדבר נעשה בתאום עם ההורה השני? משמורת פיזית - איפה יגורו הילדים? האם יהיה לילדים בית אחד מרכזי ועוד בית בו מבקרים? האם יהיו לילדים שני בתים עם שני חדרי שינה קבועים עבורם? סוגיית המשמורת הפיזית כרוכה מטבעה בסוגיית זמני ההורות הקובעת את הזמנים בהם יהיה אחראי כל הורה על הילדים. חשוב להדגיש שכל עוד טובת הילדים נשמרת, מותר להורים להסדיר את המשמורת בכל דרך שנראית להם נכון.
 • מהי אפוטרופסות טבעית?
  האפוטרופסות הטבעית ניתנת לשני ההורים באופן טבעי. משמעות האפוטרופסות בפועל היא היכולת לנהל את ענייניו של הילד מול הרשויות ומול גופים רשמיים לאחר הגירושין.
 • מהם זמני שהייה?
  אלו הם הימים שבהם נקבע שכל הורה יראה את ילדיו. היכן יתקיימו המפגשים? מה יקרה בחגים ובחופשים? כל אלה שאלות שיש לענות עליהם כאשר קובעים את זמני ההורות.
 • מהם מזונות ילדים?
  מזונות הילדים הם התשלום החודשי שניתן עבור הוצאותיהם של הילדים. הוצאות הילדים נקבעות על ידי ההורים תוך התייחסות להוצאות קבועות, חד פעמיות, משתנות ובלתי צפויות. הוצאות אלו משולמות על ידי ההורים בהתאם להסכמות אליהן הגיעו בגישור הגירושין.
 • מהם הוצאות המדור?
  אלו הם ההוצאות הוצאות עבור מקום המגורים והלינה של הילדים. הוצאות המדור משולמות על ידי ההורים בהתאם להסכמות אליהן הגיעו בגישור הגירושין.
 • מהם גירושין בבית משפט?
  הליך גירושין בבית המשפט כולל הגשת כתבי טענות על ידי בני הזוג במטרה לשכנע את השופט בצדקתו של צד אחד ובטעותו הקשה של האחר. גירושין בבית משפט מובילים למלחמה משפטית יקרה גם מבחינה רגשית וגם מבחינה כלכלית ופוגעת קשות בבני הזוג ובילדיהם.
 • מהן יחידות הסיוע שליד בתי המשפט?
  זהו שירות סוציאלי הניתן על ידי הנהלת בתי המשפט ושירותי הרווחה במטרה לעזור לבני זוג ולילדיהם אשר נקלעו למאבקי גירושין בבית המשפט. החוק להסדרת התדיינות בסכסוכי משפחה מחייב זוגות שרוצים להתגרש לפנות ליחידות הסיוע לפני פתיחת הליכים בבית משפט. החוק אינו רלוונטי לזוגות שבוחרים לפנות לגישור מחוץ לכותלי בית המשפט.
 • מדוע צריך להגיע בסיום הגישור לבית משפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני?
  בגישור גירושין לאחר שמושג הסכם הגירושין, הוא מוגש לבית המשפט לענייני משפחה על מנת לתת לו מעמד של פסק דין. מטרת ההליך היא לוודא שבני הזוג מודעים למשמעות ההסכם ושזכויותיהם של ילדיהם לא נפגעו. מדובר בהליך פרוצדוראלי קצר שנעשה לאחר תשלום אגרה לבית המשפט. לבית הדין הרבני נותר רק התפקיד של קיום הטקס הדתי של הגירושין. לאחר שבני הזוג שהתגרשו בגישור, הם מגיעים עם הסכם גירושין החתום על ידי שופט, לבית הדין הרבני. בבית הדין הרבני עוברים בני הזוג הגרושים את הטקס הדתי. בית הדין הרבני אינו נוטה להתערב בתוכן ההסכם ומאשר את הגירושין כדת משה בישראל. בסיום הטקס הדתי הופכים הגירושין לרשמיים וניתן לשנות את הכיתוב בתעודת הזהות מנשוי/ אה לגרוש/ה.

אל תשארו לבד עם הקושי

לשיחת ייעוץ ראשונית ללא עלות

bottom of page