top of page

כמה עולה גישור גירושין? 

חשוב לדעת! כיום, רוב הזוגות המתגרשים בוחרים בגישור גירושין פרטי במקום פנייה לעורכי דין ומאבק משפטי בערכאות. מה גם שהחוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה, התשע״ה–2014, דורש מזוגות שמנסים לפתוח במאבק משפטי, להיפגש ללא עורכי דינם ביחידת הסיוע, טרם קבלת אישור לפתיחת הליכים. החוק, המכונה בטעות חוק גישור חובה הוביל למהפכה בתחום הגירושין בישראל. 

חסכוני ושומר על הילדים

אחד היתרונות של הליך גישור הגירושין הוא החסכון בעלויות הגירושין. עלות  גירושין ללא גישור הוא לא רק מחיר כלכלי כבד, אלא גם מחיר נפשי של היפרדות מכוערת, וכשלרבנטי, מחיר הפגיעה בילדים ובני משפחה קרובים.

עוד כמה מלים על ההחלטה לבחור בגישור גירושין 

כשמחליטים להתגרש, ישנן שתי אפשרויות: האחת, לנהל את הליך הגירושין בייצוג עו"ד בערכאה משפטית, בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני, אשר תכריע בסוגיות השונות.

 

האפשרות השנייה היא לפנות אל מגשר גירושין אשר מטרתו היא להביא את הצדדים לכדי הסכם גירושין.  

במסגרת הליך הגישור, פועל המגשר לקיים בין בני הזוג דיאלוג בדבר ענייני הגירושין, אשר סופו בהגעה להסכם עקרונות – כלומר, להסכמות בכל הנושאים העומדים על הפרק בגירושים: משמורת הילדים, מזונות וחלוקת הרכוש. על בסיס הסכמות אלו נכתב הסכם הגירושין. רוב הזוגות מעדיפים לפנות למגשר עו"ד נייטרלי שילווה אותם מההתחלה ועד הסוף. (אולם זה אינו חובה, וישנם הזוגות המגיעים להסכם עקרונות עם מטפל זוגי ואז פונים לעו"ד לכתיבת ההסכם.)

 

חשוב לציין, כי הכניסה להליך גישור גירושין אינה מחייבת את הצדדים. כל אחד מבני הזוג רשאי להפסיק את ההליך בכל שלב. המחויבות נוצרת רק עם חתימה על הסכם הגירושין. אפשרות זו מעניקה להליך את כוחו, ופירושה למעשה כי אין לבני הזוג מה להפסיד בהחלטתם לבחור בגישור גירושין.

חיסיון וסודיות חלים על פגישות הגישור, כך שבני הזוג יכולים לדבר בפתיחות כדי להבהיר את צרכיהם ללא חשש. במידה ולא יגיעו לעמק השווה, יוכלו לחזור ולהתדיין בערכאות, כאשר כל מה שנאמר במסגרת הגישור לא יכול לשמש נגדם בהליך המשפטי.

יתרונותיו של הגישור

העלייה הניכרת בפנייה אל גישור גירושין אינה לחינם, מקורה בהבנת יתרונותיו של הגישור לתהליך הגירושין. לכל זוג יש את נסיבותיו שלו, יחד עם זאת, לגישור שלושה יתרונות מרכזיים עליהם מדווחים מרבית הזוגות שהתגרשו בגישור: 

הליך קצר וגמיש

הליך הגירושין מתקצר באופן משמעותי מאוד,  גישור מוריד את משך הליך הגירושין, היות שבני הזוג אינם נדרשים להמתין למועדי הדיונים בערכאה המשפטית. אין צורך לשלם ולתאם עם עורכי דין, גישור גירושין יכול להיעשות ללא עורך דין מייצג. בגישור, קובעים בני הזוג  פגישות עם המגשר על פי לוח הזמנים שלהם ויכולים להגיע לכדי גיבוש הסכם גישור גירושין בקצב המתאים להם. 

עלות הגישור היא כ-15% מעלות הליך משפטי

עלות גישור גירושין נמוכה יותר מזו של ניהול ההליך בבית המשפט. עת נדרש כל אחד מן הצדדים לשכור עורך דין מטעמו ולשלם שכ"ט (שכר טרחה) בנפרד. עוה"ד יידרש להכין כתבי טענות, להגיש בקשות שונות, להופיע בדיונים וכל אלו כרוכים בהוצאת שכר טרחה לא קטנה ועלויות של אגרות וכד'.

בעוד שבהליך הגישור, הצדדים חולקים ביניהם את שכר הטרחה של המגשר ואת עלות הסכם הגירושין. כך יוצא, שעלות הגישור נמוכה משמעותית מניהול אותו מקרה כתיק גירושין בבית המשפט.

 רכישת כלי תקשורת ומו"מ לחיים שלאחר הגירושין

רוב הזוגות מגיעים לגישור עם קשיי תקשורת ברמות שונות. מגשר מומחה יטפל במישור התקשורת בין הצדדים, במטרה למתן את המתחים, ולייצר ערוצי תקשורת מועילים, המאפשרים דיאלוג פורה. "תופעת לוואי" של התהליך היא, שהצדדים לומדים תוך כדי הגישור כיצד לתקשר זה עם זו ולשתף פעולה בצורה טובה, על אף משבר הפרידה. מטבע הדברים יש בכך הקלה רבה עבורם ותועלת אדירה כאשר לבני הזוג יש ילדים.

קבוצות העלות של גישור גירושין

ניתן לחלק את העלות של גישור גירושין לשלוש קבוצות שונות, בסדר עולה:

הסכמה מלאה: בני זוג המגיעים אל המגשר עם הסכמה מלאה בכל סוגיות הגירושין, זקוקים בדרך כלל לשעות גישור בודדות. זאת משום שעיקר עבודתו של המגשר במקרה זה היא ניסוח הסכם גירושין. עלות של שעת גישור אחת נעה בין 1,000 ₪ - 700 ₪.  
 

הסכמה חלקית: במקרה של הסכמות חלקיות בין בני הזוג, על המגשר לסייע לצדדים להגיע להסכמות בנושאי המחלוקת. כאן מתקיים למעשה הליך גישור משמעותי שעלותו תהיה בממוצע 4,000-6,000 ₪, זאת בהתאם לטיב המחלוקות ומספר הסוגיות הנדונות.
 

ללא הסכמות: ההחלטה להגיע למגשר היא ההסכמה היחידה. השאר לא. כאשר הצדדים מגיעים אל המגשר עם חילוקי דעות עמוקים, ללא בסיס של הסכמה, נדרש הליך מלא של גישור גירושין. בסיום פגישת הגישור הראשונה יכולים בני הזוג לקבל הערכת עלות או לבקש הצעה למחיר כוללת. כך ניתן לתקצב את הגישור ולהימנע "מהפתעות". 
 

משך גישור ממוצע

הזמן הממוצע להליך גישור גירושין תלוי בהיקף הנושאים לטיפול. גישור של זוג עם רכוש שהינם גם הורים לילדים, הוא 15 שעות גישור,  בהן נכלל תהליך החתימה על הסכם גירושין ואישורו בבית משפט למשפחה ע"י עורך דין גירושין.

לוחצים ידיים להסכמה

  תנו לנו לעזור לכם לעשות את הצעד הראשון בצורה נבונה  ​​

כמה עולה הליך גירושין בהסכמה באמצעות גישור

כאשר מדובר בגישור גירושין מטעם המדינה, התעריף על פי תמחור ציבורי מסובסד במפגשי מהו"ת נכון לשנת 2023 הוא 434 ₪  בתוספת מע"מ עבור שעת גישור לכל צד. סה"כ 868 ₪ + מע"מ לשני הצדדים. המחירים של מגשר פרטי אינם קבועים במחירון (מחירון גישור גירושין) אלא מחירים מומלצים בלבד. מגשר גירושין מוסמך שהוא עו"ד גירושין ייגבה מחיר של 900 - 1,000 ש"ח + מע"מ לגישור בסיסי עבור שני הצדדים לשעת גישור.

 

מחירון גישור - העסקת מגשרים – תעריפי תשלום שכ"ט מגשר

 7 טיפים כיצד להתכונן לגישור גירושין?

  1. החליפו את הרצון לנצח בתחושת ההצלחה מניהול נכון של הגירושין.

  2. עבדו את הרגשות שלכם מחוץ לחדר הגישור; הכינו את עצמכם לדיון רציונלי.

  3. רכזו רשימה של כל הנכסים, הרכוש והחובות.

  4.  גבשו תקציב. הימנעו מהוצאות חד צדדיות שאינן מוסכמות.

  5. החליטו מה סדר העדיפויות שלכם.

  6. ערכו רשימה של דברים חשובים ללבכם והיו מוכנים לשתף.

  7. מצאו מגשר גירושין מומלץ עם היסטוריה של הצלחה.

 

 

עצת זהב! הדרך הבטוחה ביותר שגישור הגירושין שלכם יהיה משתלם ככל האפשר, הוא לשכור מגשר עו"ד מנוסה ומיומן מאוד, מגשר הנותן שירות מקיף ופועל ביעילות ויסודיות.

bottom of page