top of page

הגישור הזוגי

חיי הזוגיות משולים לספינה בים סוער. עולים ויורדים עם הגלים. לפעמים יש רצון ומקום לשקם את הקשר ולפעמים בני הזוג חשים שהגיעה השעה להיפרד ולעבור הלאה. בשני המקרים, פנייה להליך של גישור זוגי יכולה מאוד לסייע. אז מה זה גישור זוגי וכיצד הוא שונה מטיפול או ייעוץ?

מהו הליך הגישור?

גישור הוא הליך חלופי להליך המשפטי המאפשר לפתור מחלוקות וסכסוכים בדרך של הידברות וכך להימנע ממאבק משפטי, וזאת באמצעות מגשר שאינו בעל עניין בסכסוך ותפקידו הוא לסייע לצדדים להגיע לפתרון מוסכם.

 

מהם שלבי הגישור? 

בשלב ראשון המגשר מאפשר לכל צד להציג את סיפורו וכיצד הוא רואה את הסיבות שבגללן נוצר המשבר.

בשלב השני, כאשר הסיפורים של הצדדים ברורים, מזהה המגשר את השיקולים והמניעים של הצדדים השוכנים בבסיס העמדות שלהם.

בשלב השלישי, מסייע המגשר לצדדים למצוא פתרונות שייתנו מענה מיטבי לאינטרסים של הצדדים.

 

למי מתאים הליך הגישור

הליך הגישור בישראל נותן מענה איכותי בשדות שונים ומגוונים של סכסוכים. למשל, בעולם המסחרי, עבודה, משפחה, קהילה ועוד.

 

אז מה זה גישור זוגי? 

כשאומרים גישור זוגי, הכוונה היא לאחד משניים: 

גישור זוגי לשיקום - זוגות המצויים במשבר ורוצים להשתקם ממנו ולהישאר יחד.

גישור זוגי לגירושין - זוגות שרוצים להתגרש, אך מבקשים לעשות זאת בדרכי שלום ולא במלחמות בבתי משפט.

pexels-cottonbro-studio-4098224.jpg

גישור זוגי לשיקום

הצלחתו של הליך גישור זוגי לשיקום היא בהיותו הליך קצר טווח (בניגוד לטיפול זוגי) המאפשר לזוגות לפתור במהירות ויעילות אבני נגף בקשר הזוגי המהווים מקור בלתי פוסק למריבות ובכך להשקיט את הרעש המתמיד ולהתמקד בשיקום הקשר. נושאים מתאימים לגישור זוגי לשיקום: סכסוכים כספיים ופערי תפיסות בנוגע לכסף: חיסכון מול הוצאות. נדל"ן מול אפיקי השקעה אחרים. הצטרפות לעסקים משפחתיים, טיפול במשק בית שההכנסות גבוהות אך גם ההוצאות, טיפול במשק בית שהמינוס גדל ויחד איתו הצורך בהלוואות ממוסדות או ממשפחה\חברים וכד'. 

סוג נוסף של סכסוכים שמתאימים לגישור זוגי: מקום מגורים, מעורבות משפחתית בחיי הזוג, קבלת הצעות עבודה, החלטות לגבי קריירה של בני הזוג. 

גישור זוגי לגירושין

גישור "פנינו לאן?" מתאים במיוחד כאשר אחד מבני הזוג מעוניין להתגרש והשני לא.  מתח גבוה זה יכול להעביר את בני הזוג להליכים משפטיים יקרים תוך פגיעה חריפה בזוג, בילדים ובשאר המשפחה. לכן מומלץ להגיע לגישור זוגי אצל מגשר מנוסה ומומלץ כדי לאפשר לבני הזוג להחליט, תוך פגישה אחת או שתיים, האם ממשיכים יחד או מתגרשים.

 

הצלחת גישור זוגי 

 הצלחת גישור זוגי, תלויה בשני דברים:

 האחד, נכונות הצדדים לסכסוך להידבר ולהגיע לפתרון הוגן אשר יתאים לשניהם. השני, מגשר בעל הניסיון והידע המתאים לסוג הסכסוך על מנת שיוכל להציע לצדדים פתרונות רלוונטיים. 

הדברים נכונים כמובן גם באשר להליך של גישור זוגי, בין אם מטרתם של בני הזוג היא להישאר יחד ובין אם להיפרד בצורה טובה.

שני בני הזוג חייבים להגיע אל פגישות הגישור בראש פתוח ועם סבלנות להקשיב לצד השני, גם כאשר הוא יגיד דברים שיכעיסו אותם. קל להקשיב למי שמסכימים, קשה מאוד להקשיב למי שלא מסכימים לו. אך ההקשבה נעשית מתוך הבנה כי הם עושים כן במטרה לפתור את הבעיה ששנינו ניצבים בפניה, בדרך זו או אחרת.

לוחצים ידיים להסכמה

  תנו לנו לעזור לכם לעשות את הצעד הראשון בצורה נבונה  ​​

מיהו המגשר המתאים?

מגשר שמכיר את עולמות התוכן מבחינה מקצועית ובעל אינטליגנציה רגשית גבוהה.

 

ראשית, על המגשר להיות מוסמך, כלומר, בעל הכשרה מקצועית כמגשר. הכשרה שמתרעננת ומשתפרת כל הזמן רצוי למצוא מגשר שיש לו מתמחים כך תדעו שגם אנשי מקצוע אחרים סומכים עליו.

 שנית, עליו להיות בעל הידע המקצועי הרלוונטי לתחום הסכסוך. לפיכך, לצורך הליך של גישור זוגי לגירושין יש לפנות לעורך דין מגשר המתמחה בדיני משפחה, זאת בהתאם למטרת ההליך. מומלץ לפנות למגשר שמלמד או מרצה את הנושא בפני מגשרים אחרים או במוסדות אקדמאיים מוכרים.


אם מדובר בבני זוג המצויים במשבר ביחסיהם והם רוצים לנסות ולהתגבר עליו כדי להמשיך את חייהם יחד, הכתובת המתאימה היא מטפל זוגי או מגשר מנוסה שידע להפנות אותם לגורם הטיפולי המתאים. אולם, אם בני הזוג מבקשים להיפרד, עליהם לפנות לעורך דין אשר עוסק באופן שוטף בתחום זה ובעל ניסיון כמגשר בסכסוכי גירושין.

 

גישור לשיקום הזוגיות
אין זוג שלא חווה תקופות קשות בקשר הזוגי שלו, זה חלק מהחיים ואצל כולנו יש עליות ומורדות. אולם, ישנם מצבים רבים בהם נוצר בין הצדדים משבר שהם מתקשים להתגבר עליו לבד והם זקוקים לעזרה. גישור זוגי יכול מאוד לסייע לבני הזוג לנהל דיאלוג "מפוקח" ביניהם, באמצעותו יוכלו להבין טוב יותר את תחושותיו ורצונותיו של האחר.

כך יוכלו הם להגיע לפתרון שיתאים לשניהם ולהמשיך את חייהם יחד באהבה. המגשר, חשוב לציין, הוא ניטרלי ואינו לוקח צד במחלוקת של בני הזוג. הוא שם כדי לדאוג שהשיח בין בני הזוג יישאר ממוקד וברוח טובה ומניסיונו המקצועי, יוכל הוא להציע לבני הזוג פתרונות יצירתיים שייתכן מאוד והם לא חשבו עליהם. 

מתגרשים? פנו למגשר עו"ד לגירושין

אם הגעתם למסקנה שאינכם רוצים עוד לחיות יחד וברצונכם להתגרש, גישור זוגי היא הדרך הטובה ביותר לגירושין קלים יותר, רגשית וכלכלית, מדוע? ובכן, מאבק משפטי מגביר את הכעסים של בני הזוג האחד על השנייה, מחמיר את המשבר האישי שכל אחד מהם עובר בעקבות הפרידה ומקשה עליהם להמשיך ולשתף פעולה כהורים.

תחת זאת, במסגרת הליך גישור ינהלו הצדדים שיח ומשא ומתן הוגנים אשר בסיומם יהיה בידם הסכם גירושין טוב ומקיף. זה יהיה בנוי מהסכמות שהם הגיעו אליהם ולא מהכרעותיה של ערכאה משפטית. גם בפן הכלכלי דרך הגישור מטיבה עם זוגות מתגרשים, משום שעלויותיו של גישור זוגי נמוכות משמעותית מניהול הליך משפטי שלם.

שאלות נפוצות

 

מדוע לפנות להליך גישור זוגי?
הליך גישור זוגי הינו דרך אמפתית ורגישה להתמודד עם אתגרי מערכת היחסים. מטרתו להביא לריפוי ותקשורת מכבדת בין אם זוגות ממשיכים לחיות יחד ובין אם לאו. הגישור הזוגי מומלץ גם אם מחליטים להיפרד כי זה מנמיך את להבות הקונפליקט וגורם להליכים אנושיים יותר.

 

הגישה המשפטית נוטה לחתור לפירוק היחסים בעזרת עורכי דין משני הצדדים בגישה יריבותית תוך צפי לפרידה או גירושין. מצב זה הנוטה להגביר את הלחץ ולהעמיק רגשות שליליים בין בני הזוג. משא ומתן בעזרת עורכי דין שאינם בתפקיד מגשרים, נוטה לעיתים קרובות לגלוש להליכים משפטיים או דיונים מתוחים מאוד, סביב הילדים, הבית והרכוש.


במה גישור זוגי שונה מטיפול זוגי?
הטיפול הזוגי נוטה להתעמק בעבר ונוטה לקחת זמן רב, במטרה לחקור נושאים בעייתיים. גישור זוגי לעומת זאת, עוסק בהווה עם מבט לעתיד, מעניק לצדדים מיומנויות מעצימות  לבני הזוג, מהווה פלטפורמה למציאת פתרונות יצירתיים. זה הרבה יותר מהיר ובדרך כלל ייקח מספר מפגשים לאורך זמן קצר.


במהלך כל המפגשים הללו נלמדים מיומנויות תקשורת המוסיפות למיומנויות שבני הזוג כבר רכשו.

 

מה מצופה מהלקוחות?
להיות מעורבים בתהליך שכולל הערכה מחודשת של תפיסות ערכיות וגישות שיפוטיות, ונכונות להקשיב לאחר ולכבד את צרכיו.

מהם היתרונות של גישור זוגי?

היתרונות:

  • טיפול ברגשות קשים בסביבה מכילה ומקצועית.

  • שיקום ערוצי התקשורת בין בני הזוג.

  • הזדמנות לטפל בנושאים קשים, משקעים רגשיים הגורמים לסכסוך ולחוסר הסכמה.

  • כלים לניהול משא ומתן בכבוד.

  • הזדמנות להציל את חיי הנישואין ולהימנע מהליכי גירושין קשים.

  • הזדמנות לסיים את חיי הנישואין באופן מכבד השומר על המשפחה והילדים.

  • הזדמנות להגיע להסכם מלווה על ידי עורך דין מנוסה ומקצועי בעלויות נמוכות יחסית.

  • יעיל מאוד לפני הליכי פרידה של ידועים בציבור.

  • אחוזי הצלחה גבוהים ביצירת תוכנית הורות יעילה, משמורת ילדים והסכמה על מזונות.

  • אפשרות לחתימה על הסכם שלום בית או הסכם ממון בין בני הזוג בסבב ב' כאשר הקשר מלווה בתנאים מיוחדים.

bottom of page