top of page

להתגרש חכם - גירושין וילדים

כשהתחלת את חייך המשותפים עם האדם לו נישאת, עשית זאת מתוך אמונה כי הקשר ילווה אותך כל חייך. הדבר אך טבעי, אף אחד מאיתנו לא נכנס אל קשר מחייב כמו נישואין מתוך ציפייה כי ייכשלו. עם זאת, הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על תפנית משמעותית ביציבות הנישואין בשנים האחרונות. מעל ל-20% מהנישואין ברחבי העולם יסתיימו בגירושין תוך חמש שנים וכמעט מחצית מהם עשויים להסתיים בפרידה בשלב כזה או אחר. לא משנה מה סיפרו לך - אין דבר כזה גירושים קלים. על אף שמדובר כיום בצעד נורמטיבי מאי פעם, ההשלכות על החיים עשויות להיות רחבות היקף. עם זאת, כאשר ישנם ילדים בתמונה, הדברים עשויים להיות מורכבים פי כמה. ההורים מספקים לילדיהם קרקע יציבה ומשמעותית ביותר. המבנה המשפחתי מהווה חלק בלתי נפרד מהזהות שלהם ומההבנה כי לא משנה מה קורה – יש בית לחזור אליו. כשהנישואין מתפרקים, הקרקע הזו עשויה להישמט תחת רגליהם.

על אף הפחדים המובנים והקושי הרב שאופף את התקופה הקרובה, זוהי האחריות הבלעדית שלנו לוודא כי ננהל את הגירושין באופן ששומר את רווחתם. בסופו של דבר, הגירושין היו בחירה שלנו וילדינו נגררים אליה ללא כל שליטה על המצב. אם ננהל את הדברים בצורה חכמה, החוויה יכולה להיות שונה בתכלית. איך נבטיח שאכן נשמור עליהם בתהליך המורכב הזה? כאן נענה על השאלה החשובה הזו.

להציג את הגירושין בתור הזדמנות להתחלה חדשה

סופם של הנישואין עשוי להיתפס על ידי ילדים כסופה של המשפחה. ילדים רבים, בעיקר צעירים, עשויים להפנות את האשמה כלפי עצמם, או לחוש כי כל מציאות חייהם תשתנה מעתה ואילך. גורמים אלו ועוד רבים אחרים, הופכים את הגירושין לחוויה שעשויה להיות טראומטית עבור ילדים. את העובדה הזו, לא נוכל לשנות, לא משנה כיצד ננהל את הגירושין. עם זאת, יש לנו לא מעט שליטה על האופן בו יתמודדו עם החוויה המטלטלת הזו וכיצד יבנו את המשך חייהם. הגישה הנכונה שלנו למצב יכולה לעשות את כל ההבדל. על אף הקושי הרב שילדים נושאים עליהם בגירושין, מחקרים רבים מראים כי ילדים להורים שבוחרים "להישאר בשביל הילדים" ומנהלים נישואין טעונים רגשית וגדושים במריבות, נוטים לפתח יותר קשיים רגשיים ובעיות התנהגות. הפרידה, אם כן, עשויה להיות הרבה יותר נכונה עבור הילדים במקרים רבים. הנתון הזה עשוי ללמד אותנו שיעור חשוב על אופן ניהול החיים בנפרד – חשוב שנרחיק את ילדינו ככל הניתן מקו העימות ונלמד לנהל שיח מכבד ולהימנע מלחשוף את הילדים לסכסוכים.

מה כן כדאי לעשות? להציג את ההחלטה הזו כפתרון שנועד לנהל את המשפחה בצורה בריאה, יציבה ומיטיבה מתמיד. רוב הילדים יסתגלו למצב החדש תוך שנתיים מהגירושין על פי מחקרים. אם נכין אותם לתהליך הזה בגישה חיובית ומקדמת שינוי, סביר מאוד להניח שהילדים יוכלו להסתגל אפילו מהר יותר. כדאי לשתף את הילדים בתוכניות הללו לעתיד ולהגיע יחד להבנות איזו מן מערכת יחסים תהיה מעתה ואילך.

לשמור על קירבה במידת האפשר

לא משנה לאן בחרנו לעבור, כדאי להשתדל שבתי שני ההורים יהיו קרובים זה לזה כמה שניתן ובמסגרת הגבולות הראויים. צעד כזה יסייע לצמצם את תחושת הריחוק ויאפשר לילדים לנוע מבית לבית בקלות. חשוב שנשקיע בסביבות המגורים החדשות של שני ההורים ונבטיח כי לילדים יהיה נעים, בטוח ונוח שם. זה כולל את סידורי השינה, גישה למשחקים ולחפצים משמעותיים ולכל צורך אחר שייחודי לילדים שלנו. מידת ההשקעה שלנו בגישה שלהם לדברים החשובים להם תקבע במידה רבה את תחושת הביטחון ואת האופן בו יסתגלו למצב החדש.

לשמור על נוכחות יציבה של ההורים

ילדים להורים גרושים לרוב מתמודדים טוב יותר כאשר קיים קשר הדוק עם שני ההורים. כדי להבטיח שאכן כך יהיה, חשוב שנפעל באופן אקטיבי כדי לשמור על יציבות הביקורים או החלוקה המתאימה במשמורת המשותפת ונוודא כי התקשורת עם הילדים שיתופית ככל הניתן.

לבחון מספר אפשרויות ליישום הפרידה לפני קבלת כל החלטה

ישנן דרכים רבות בהן עשויה להתבצע הפרידה בפועל. במקרים מסוימים, אחד מבני הזוג יעזוב את הבית עם הילדים. במקרים אחרים, הילדים יישארו בביתם, כאשר אחד מההורים יוצא מהתמונה. לא משנה כיצד נבחר לעשות זאת, תמיד שווה להעלות לשאלה מה ייטיב עם הילדים בצורה המלאה והמקיפה ביותר. במקביל, כדאי לבחון האם אנו בשלב זה נפרדים באופן סופי, או אם מדובר בתקופת ניסיון על מנת לבחון את הדברים מחדש. אפיון מדויק של הצעד הזה יסייע לך להכין את הילדים בהדרגה ולפתוח ערוץ תקשורת חשוב לפני שהדברים נעשים מורכבים יותר.

לא להפיל את הדברים משום מקום

אם גירושין מקשים על ילדים, גירושין פתאומיים עשויים לזעזע את חוויית חייהם מהיסוד. ככל שניתן, חשוב שנעשה הכנה ראויה לתהליך הזה וניתן להם התראה של כמה שבועות לפחות לפני שאחד מבני הזוג עוזב את הבית, או לפני מעבר למקום חדש. ההכנה הנכונה יכולה לסייע משמעותית בתהליך ההתמודדות. ככל שניתן, מומלץ להימנע משינויים בסביבת המגורים, הלימודים והחברה של הילדים בחודשים הראשונים שלאחר הגירושין, כדי לסייע להם להיערך מחדש למצב במינימום הפרה של השגרה היציבה שלהם.

לשמור על גבולות ברורים ועקביים

גבולות חשובים כדי לשמור על עקביות - הן עבור ההורים והן עבור הילדים. לצד המשאבים שנשקיע כדי לסייע לעצמנו להתחיל בחיים חדשים, חשוב שנשקיע בבניית קרקע יציבה לילדים. זה נכון לא רק בסביבת המגורים ובהרגלים שלהם, אלא גם בכללים שהיוו עד כה חלק בלתי נפרד מהמסגרת המשפחתית שלכם. חשוב שנבהיר לילדים שגם אם הנישואין הסתיימו – מוסד ההורות אינו הולך לשום מקום. כחלק מהכללים שהתווינו, חשוב להכניס נורמה חדשה – לוח זמנים. לילדיכם מגיע להבין בכל רגע באיזה בית הם ישנו הלילה ומי יאסוף אותם מבית הספר. בניית שגרה מסודרת לצד שמירה על כל הכללים שהתקבלו כמשפחה תקל עליהם משמעותית במעבר.

לשמור תמיד על ערוץ תקשורת פתוח

לא משנה כמה קשה לנו לתקשר עם בן/ת הזוג, חשוב שנשמור תמיד על תיאום ותקשורת רציפים. בסופו של יום, גם אם בחרנו לחיות בנפרד, עלינו להמשיך לקבל החלטות משמעותיות סביב הילדים. כדאי לחשוב על פתרון תקשורת שיצמצם עד כמה שניתן את האפשרות לעימותים או לסיבוכים מיותרים. טבלת אקסל משותפת, או תיאום תוכניות במייל יכול לעתים קרובות לסגור את רוב הפינות. ככל שנשמור את הדברים פשוטים ויעילים, נוכל להוריד לכל הפחות את הדאגות הלוגיסטיות מהראש – וזה המון.

לסיים את הנישואין באופן מיטיב ומאפשר צמיחה

סיום הקשר הזוגי עשויה לשחרר מטענים רגשיים שנותרו רדומים זמן רב. מתחושת כעס וחוסר אמון ועד לחרדה, עצב וחוויית אבל, לא פעם התחושות הללו יכולות לעלות בהפתעה גמורה. תגובה כזו היא נורמלית, ועם הזמן עוצמת התחושות הללו תדעך. עד שזה יקרה, חשוב שלכל הפחות, ננהל את הגירושין בצורה חכמה ונשמור על רווחת הילדים במקום הראשון. כדי שזה אכן יקרה, חשוב שלא נתפוס את הגירושין כמאבק, אלא כמהלך שנפתר באופן הדדי בתקשורת מכבדת. גישור גירושין יהווה ברוב המקרים חלופה חסכונית ובריאה יותר להליך ארוך ומורכבת בבית המשפט. למגשר יש את הכלים שיאפשרו להעלות את כל הקשיים והתחושות, לתאם ציפיות ולהגיע להסכמות באופן דיאלוגי. אין ספק שלא תמיד קל לשבת עם בן/ת הזוג ולנהל שיח בתקופה כל כך טעונה. עם זאת, שיתוף פעולה ותקשורת הופכים את הגירושים לבריאים יותר עבור כל המעורבים.

עם זאת, היתרון החשוב ביותר הוא שלהבדיל מהליך בבית המשפט – הגישור מערב את הילדים והופך אותם לסוכנים פעילים בתהליך. הנתונים בשטח מראים שנישואין שהסתיימו בגישור ענו יותר לצורכיהם של הילדים וההורים כאחד.

משרד המגשרים יובלים פועל מעל שני עשורים וליווה משפחות רבות בתהליכי גירושין. עם ידע מקצועי מקיף ונרחב, רגישות רבה וניסיון רב שנים, אנו מסייעים לך לסלול את הדרך הבטוחה והיציבה אל פניה החדשים של המשפחה. למענה על כל שאלה ולקבלת פרטים נוספים על התהליך, ניתן להשאיר פרטים באתר כעת ונחזור אליך בהקדם.

Ocean

הליך גירושין עשוי להיות מורכב​...

לא יודעים איפה להתחיל?

bottom of page